Palmiarnia w Gliwicach

Odkrywanie Śląska jest fantastyczne! Uwielbiam pokazywanie Wam go na blogu. Okazuje się, że Śląsk to nie do końca tylko węgiel i hałdy! Ostatnio zabrałam Was do Wisły, dziś wybieramy się go Gliwic, a dokładnie do Palmiarni. Wstyd przyznać, ale dopiero dzisiaj odwiedziłam to miejsce po raz pierwszy, mimo że tak blisko niego mieszkam. Pewnie bym tę wizytę odwlekała jeszcze bardziej, gdyby nie moja chrześnica!

A czy Wy byliście już w tym miejscu? Jeśli nie, to zapraszam dowiedzieć się dlaczego powinniście to szybko zmienić!

palmiarnia w gliwicach

Palmiarnia w Gliwicach – historia!

Historia tego miejsca sięga 1880 roku! Na terenie kształtującego się parku miejskiego stworzono pierwsze szklarnie o charakterze wystawowym. Jednak dynamiczny rozwój rozpoczął się w 1924 roku, a do 1936 roku palmiarnię odwiedziło 30 tysięcy osób! Przyznam, że liczba ta jest zaskakująca. W czasie wojny miejsce te zostało zniszczone, potem przebywało swoje kryzysy, jednak Palmiarnia w Gliwicach ponownie odżyła i dziś jest chętnie odwiedzana przez Ślązaków!

Palmiarnia w Gliwicach – co zobaczysz.

Palmiarnia składa się z 5 pawilonów: roślin użytkowych, tropiku, historyczny, sukulentów i akwarystyczny. Nie brakuje tutaj ciekawych roślin, jak i zwierząt, choć te drugie są w zdecydowanej mniejszości. Dla mnie z ciekawszych rzeczy było zobaczenie pracy mrówek – przezroczysty tunel pokazujący przemieszczanie się i pracę tych stworzątek robi wrażenie. Co więcej, w każdym pawilonie panuje inna temperatura i wilgotność powietrza, która jest dostosowana do roślin. Poza samą palmiarnią możemy pochodzić po Parku, w którym ona się znajduje.

Co prawda pawilonów jest tylko pięć, mogłoby ich być więcej, jednak dobrze jest wyrwać się z zatłoczonego miasta do „zielonej krainy”. Uwielbiam takie wycieczki i jak miałabym polecić kolejne zielone miejsce, które należy zobaczyć to zdecydowanie byłby to Royal Botanic Garden w Szkocji. Miejsce te składa się z olbrzymiego parku i aż z 10 szklarni!

Ja w RBG

10314609_966260220129881_5915566277781012522_n

Palmiarnia – dla kogo?

Na dzisiejszą wycieczkę wybrałam się z całą rodzinną i uważam, że był to świetny sposób na spędzenie popołudnia. Choć przyznam, że palmiarnia wywołuje największe wrażenie na dzieciach, które zachwycają się roślinami, kolorami i zwierzątkami. I to właśnie rodziców z dziećmi spotkamy tutaj najczęściej. Nie dziwi mnie to kompletnie, patrząc jaka była reakcja mojej chrześnicy! Miejsce to także dobry pomysł na oryginalną randkę. Tak, więc jeśli nie macie planów na weekend, zapraszam do Gliwic.

palmiarnia - cennik palmiarnia - gliwice palmiarnia gliwice - rośliny palmiarnia kaktusypalrmiarnia - zwierzęta

A Wy jakie miejsce możecie polecić?

Sorry, comments are closed for this post.