Dlaczego warto odwiedzić kopalnię Guido w Zabrzu?

Jestem córką górnika i jestem z tego faktu bardzo dumna. Mój tata całe życie ciężko pracował na kopalni jako sztygar i ratownik. Zawsze wiedziałam, że jego praca należała do wyjątkowo trudnych. Będąc jeszcze dzieckiem przekonywałam się o tym co dnia, a każdy sygnał czerwonego, kopalnianego telefonu wywoływał u nas w domu lęk. Mieszkałam na typowo górnicznym osiedlu, gdzie niestety wszelkie tragedie górnicze dotykały jego mieszkańców.

Mimo, że zawsze zdawałam sobie sprawę z trudności pracy w kopalni, dopiero wizyta w kopalni Gudio w Zabrzu uświadomiła mi jak to naprawdę wygląda. Nie wiem czy mogę powiedzieć – naprawdę, bo były to warunki muzealne. Jednak jeśli nie byliście jeszcze w Gudio to przygotowałam dla Was kilka powodów, dla których powinniście zrobić to jak najszybciej!

11937936_882050875217483_733695206_n

Dlaczego warto odwiedzić kopalnie Guido w Zabrzu?

1. Wpływa na mentalność!

Jeśli jesteś ze Śląska temat kopalń na pewno dotknął Cię nie raz. Niektórzy z Was zapewne uważają, że górnikom nie należą się wcześniejsze emerytury ani żadne dodatki. Dlatego polecam wybrać się na dół, aby spotkać się z prawdziwym przedstawicielem tego zawodu, zrozumieć tą pracą i mentalność Ślązaków. Myślę, że kopalnia Guido powinno znaleźć się na liście miejsc koniecznych zobaczenia przez mieszkańców Śląska, ale i nie tylko!

344

Dlaczego warto odwiedzić kopalnie Guido w Zabrzu? Wyjątkowość!

Takiego zabytku techniki górniczej jak kopalnia Guido w Zabrzu nie ma w całej Europie! To jedyne miejsce, gdzie możesz zjechać 320 m pod ziemię! Szczególną atrakcją dla odważnych zwiedzających jest możliwość wejścia do wyrobiska zabierkowego o wysokości nie przekraczającej jednego metra, w obudowie indywidualnej stalowo-kotwiowej i możliwość dotknięcia „żyły czarnego węgla”. Przyznam, że ja ze względu na  kolana nie odważyłam się, ale osoba mi towarzysząca tak i była pod wielkim wrażeniem!

2

Dlaczego warto odwiedzić kopalnie Guido w Zabrzu? – Maszyny!

Z doświadczenie wiem, że ten temat interesuje bardzo mężczyzn. W Gudio możecie zobaczyć jak działają maszyny górniczne – z jaką głośnością, mocą, a także siłą. Huk jest ogromny i działa ogromnie na wyobraźnie! Turyści słyszą go tylko przez kilka minut, a górnicy przez 8 h! Dodatkową atrakcją  jest przejazd górniczą kolejką :)

1

Dlaczego warto odwiedzić kopalnie Guido w Zabrzu? – Kultura!

Guido posiada także część komerycjną – to tutaj możecie napić się kawy, zjeść żurku, zobaczyć sztukę teatralną, zorganizować imprezę,  pobawić się na koncercie czy wziąć ślub. Takie rzeczy tylko na Śląsku!

Dlaczego warto odwiedzić kopalnie Guido w Zabrzu? – Po prostu musisz!

Punkt piąty jest najważniejszy! Będąc mieszkańcem Śląska jest to Twój obowiązek, nie będąc Ślązakiem, a chcąc zrozumieć nasz region też musisz odwiedzić to miejsce. Byłam pierwszy raz i szczerze dziwiłam się sobie, że wcześniej tego nie zrobiłam. Planuje odwiedzić Guido jeszcze raz i zapraszać do niego gości z poza regionu. Uważam, że Gudio to fenomen na skalę Europy i jest ważną częścią naszej kultury!

6

zdj. Berian Daniel

 

Tradycyjnie – Szczęść Boże!
Dagmara!

Wasze opinie

  1. Martini Cosmetics pisze:

    Właśnie mam w planach jej zwiedzenie!:)