Śląscy blogerzy – Łukasz Tudzierz

Śląsk to ziemia ludzi kreatywnych, kochających swój region, chcących go zmieniać i rozwijać. Do takich osób należy jeden z moich ulubionych blogerów, którego koniecznie musicie poznać! Łukasz Tudzierz, autor bloga Tuudi.net to Ślązak, górołaz, wspinacz, taternik. Kocha Śląsk, co od razu rzuci Wam się w oczy, kiedy odwiedzicie jego bloga i nie boi się o tym mówić! Dlatego  postanowiłam to wykorzystać :)

Śląscy blogerzy – Łukasz Tudzierz

PLIK_11-page-002a1-e1432672575372

O czym piszesz na swoim blogu?

Na moim blogu poruszam tematy związane z kulturą, historią i skomplikowaną sytuacją narodowo – etniczną Górnego Śląska. Staram się pokazać, że tradycyjna śląskość może być łączona z prawdziwą nowoczesnością.

Do kogo jest on kierowany?

Chciałbym aby na mój blog trafiały osoby, które poszukują swojej śląskiej tożsamości, a także wszyscy Ci, dla których Ślązak kojarzy się z niewykształconym górnikiem, a Śląsk to kraina poprzemysłowej ruiny. Mój blog to także dla stałych Czytelników forum wymiany myśli i spostrzeżeń dotyczących bieżących wydarzeń lub kontrowersyjnych teorii.

Jak widzimy Śląsk odgrywa ważny element w Twoim życiu, dlaczego? W czym ten region wyróżnia się na tle innych?

Sam ostatnio zastanawiałem się, czy jeśli urodziłbym się w jakieś górskiej wiosce na zachodzie Walii, darzyłbym takim samym uczuciem miejsce z którego pochodzę? Obawiam się, że jednoznacznie nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Miłość do tej Ziemi jest uczuciem tak intymnym, że w moim odczuciu nie mieści się w ramy prostego rozumowania.

Miłość do tej Ziemi jest uczuciem tak intymnym, że w moim odczuciu nie mieści się w ramy prostego rozumowania.

Śląsk na tle Polski wyróżnia się trudną historią, która w dużym stopniu determinuje to, kim są i co czują Ślązacy. Bardzo wiele nieporozumień i sporów na linii Śląsk – reszta Polski wynika właśnie z braku dostatecznej wiedzy na temat dawnych dziejów Śląska, które przecież były zasadniczo odmienne od historii Polski. Wyzwaniem na dzisiaj jest, aby inność wypływająca ze Śląska ubogacała polską kulturę, a także aby polska kultura nie obawiała się aspiracji Ślązaków, które niesłusznie są odczytywane jako szkodliwe dla państwa.

Bierzesz udział w tłumaczeniu Facebooka na śląski. Po co? Czy Ślązacy jeszcze mówią gwarą? Czy jest to domena tylko starszych pokoleń?

Starsze pokolenie mówi po Śląsku zdecydowanie lepiej niż dzisiejsza młodzież. Jest to wynik działań okresu komunizmu, a także wczesnych lat wolnej Polski, podczas których godka śląska mniej lub bardziej była spychana na margines życia społecznego i kulturowego. Rodzice obawiając się „kłopotów” w dorosłym życiu, woleli nie przekazywać swoim dzieciom języka, którym od dawna mówiło się w śląskich domach. Nie mówiąc po śląsku tracimy nie tylko mowę naszych przodków. Tracimy przede wszystkim wiedzę, dziedzictwo i tradycję, która przez dziesiątki lat, pomogła nam ukształtować to, kim jesteśmy i kim się czujemy.

Wymień trzy miejsca, które osoba z poza Śląska koniecznie musi tutaj zobaczyć.

Kopalnia Giudo w Zabrzu – absolutna perełka dla osób spoza Śląska.

Dolina 3 Stawów w Katowicach – czyli Sztauwajery. Wiele osób nie chce mi  uwierzyć, że Central Park może znajdować się w Katowicach ;-)

Zamek Tiele -Wincklerów w Mosznej – że niby zamki to nie na Śląsku?

Gdybyś zakładał dopiero bloga o czym byś pisał?

Obawiam się, że w dzisiejszych czasach sprzedaje się najlepiej pisanie o zupełnie nic nie znaczących tematach. Doskonale zdaję sobie sprawę, że tematy przeze mnie poruszane nie są interesujące dla szerszego grona odbiorców. Pomimo tego nie zmieniłbym tematyki bloga. Wszystkim dopiero rozpoczynającym pisanie polecam pójście za głosem serca, a nie publiki. Wasz blog to Wasze myśli. Mój blog to jestem ja. 9 lat pisania ukształtowało mnie tak bardzo, że blogowanie mogę nazwać jedną z najważniejszych przygód mojego życia. 

Dziękuję za rozmowę!
Dagmara Gdala

Wasze opinie

  1. Ania pisze:

    Bardzo fajnego bloga prowadzi :)