Muzeum Śląskie w Katowicach. 6 powodów, dla których warto je odwiedzić

Końcówka czerwca była przełomowa dla Katowic, a może nie bezpośrednio dla miasta jak dla Muzeum Śląskiego, które to otworzyło nową siedzibę! Ochy i achy nad przestrzenią były już od dawna. Ja osobiście, mieszkając niedaleko, bardzo często chodziłam tam na spacery wieczorami, kiedy wszystko jest podświetlone – niesamowite wrażenie!

Wielkie otwarcie, tłumy, lekki ścisk, ale przede wszystkim zachwyt! To głównie on towarzyszył wszystkim odwiedzającym podczas dni otwartych!

Jako absolwentka kierunku Ochrona Dóbr Kultury, której kiedyś największym marzeniem było pracownie w Muzeum Śląskim nie mogłam opuścić okazji i również udałam się zobaczyć nad czym te zachwyty iiii….. przyznam, że są one jak najbardziej uzasadnione. A dlaczego? Przygotowałam, dla niezdecydowanych 6 powodów, dla których warto je odwiedzić!

Muzeum Śląskie w Katowicach – Budyneczki, podświetlenia i podziemia!

Muzeum powstało na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, a wraz z innymi powstającymi instytucjami w tym obszarze tworzy Strefę Kultury – nowe centrum życia kulturalnego miasta. Dodatkowo składa się z części nadziemnej i podziemnej, a przeszkolone boksy w czasie dnia pozwalają oglądać z zewnątrz wystawy, które są 14 m pod ziemią!

DSC_0313

Muzeum Śląskie w Katowicach – Silesia Chanel

Mieszkasz na Śląsku, ale za bardzo nie znasz historii regionu? Czas to zmienić! Muzeum Śląskie przygotowało wystawę, dzięki której możesz poznać historię Śląska od pierwszych osadników, po czasy współczesne. Z niektórymi eksponatami na pewno się utożsamisz.

aaa

Muzeum Śląskie w Katowicach – Efekty specjalne!

Co prawda nie ma tu takich efektów specjalnych jak w amerykańskim filmie, ale w nowym gmachu Muzeum Śląskiego nie zabraknie ciekawych wizualizacji, multimediów i wielu interaktywnych elementów, poprzez które zagubisz się w czasie.

ania

Muzeum Śląskie w Katowicach – Sztuka przez duże S!

Jako fanka Jacka Malczewskiego (to nie żaden piłkarz czy piosenkarz) polecam i to bardzo do obejrzenia jego dzieł! Dla mnie to jeden z ważniejszych powodów wizyty w Muzeum! Poza tym nie zabraknie tutaj dzieł światowych artystów jak i naszych śląskich! Ja znalazłam obrazy Władysława Lucińskiego – śląskiego malarza, do którego w okresie gimnazjum chodziłam na kółko plastyczne.

aa

Muzeum Śląskie w Katowicach – Jedyna taka okazja!

Do końca lipca wejście do Muzeum jest darmowe. Tak, więc jeśli chciałeś napisać coś na temat ceny biletów to korzystaj póki możesz! Oczywiście zachęcam do wielokrotnych odwiedzin przez cały rok!

a

Muzeum Śląskie w Katowicach – Fejm i sposób na podryw

Zawsze możesz pochwalić się znajomym, że odwiedziłeś muzeum, a dziewczynie/chłopakowi zaimponować opowiadając co ciekawego widziałeś. Jeśli skutecznie zachęcisz twój obiekt westchnień, zawsze masz szansę na ciekawą randkę ;)

DSC_1083

To tyle ode mnie! Nowa siedziba Muzeum Śląskiego to obiekt na wysokim, światowym poziomie! Jestem pewna, że zachwyci nie tylko Ślązaków, ale cały świat!

Jeśli udacie się do MŚ i zrobicie pamiątkowe zdjęcie wyślijcie je do mnie na adres silesiastreetlook@gmail.com. Stwórzmy wspólny album „Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Śląskie?”!

Pozdrawiam,
Dagmara Gdala

 

Wasze opinie

 1. agnieszka pisze:

  Pkt 6 już nie dla mnie ale potwierdzam, że jako miejsce na randki – b. sympatyczny pomysł:)

 2. Marlena pisze:

  Nie pozostaje nic innego jak wybrać się! :)

 3. Maggdaline pisze:

  Byłam, widziałam i będę wracać! Ludzie tworzący nowe Muzeum Śląskie mieli super pomysły na przedstawienie historii. Dla mnie nr jeden są bloki z wielkiej płyty, gdzie możemy przez balkony i okienka zobaczyć jak wyglądało życie mieszkańców!

  • dagmara gdala pisze:

   Super! :) Ja nawet przy tym filmik nagrałam :D