Spodek, Jantar i Ultimate

Zastanawialiście się kiedyś jaki obiekt jest symbolem architektonicznym Katowic? Bez wątpienia najbardziej charakterystycznym budynkiem jest Spodek (hala widowiskowo -sportowa). Przyznam, że sama bardzo lubię to miejsce i postanowiłam, że czas zapoznać Was bliżej z  jego historią (w skali światowej był to pierwszy obiekt z dachem zrealizowanym w koncepcji tensegrity)

Wygląd!

Jak zauważyliście hala główna z zewnątrz kształtem przypomina nieco latający spodek (tzw. UFO), jest to spowodowane połączeniem dwóch podstawowych funkcji planowanych dla tego obiektu: hali sportowej i hali widowiskowej.  

   11

Idea powstania

Sama idea powstania Spodka narodziła się 1955 roku – początkowo obiekt miał zostać wybudowany na obrzeżach miasta (terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku). Pierwsze prace konstrukcyjne rozpoczęły się w 1964 roku, w rezultacie  budynek został ukończony w 1971. Bezpośrednio do hali przylega lodowisko Jantar, sala gimnastyczna i hotel, które są połączone w jedną całość tzw. antresolą.

W chwili obecnej Spodek tętni życiem, tydzień temu odbyły się tutaj Intel Extreme Masters czyli mistrzostwa w grach komputerowych, na które zjechali ludzie z całego świata!

Spodek to nie tylko budynek!

A tak szczerze… nie bez powodu piszę o Spodku! Od niedawna miejsce to jest dla mnie szczególnie ważne. To tutaj narodziła się moja nowa pasja – Ultimate Frisbee. Z tyłu spodka na sali gimnastycznej co niedzielę odbywają się treningi katowickiej drużyny Freezebeatz (od 23.03 rozpoczynamy outdoor!). Pewnie teraz zastanawiacie się co to za gra :)

Krótkie wyjaśnienie – to koedukacyjna gra zespołowa z użyciem frisbee łącząca w sobie elementy koszykówkipiłki nożnejpiłki ręcznej i rugby. Co więcej gra jest bardzo dynamiczna, widowiskowa i szybka. Przyznam, że mimo iż jestem świeżakiem (czyli słabo rzucam, ale trenuje!) to czuję, że w końcu odkryłam sport dla siebie! Polecam Wam dotarcie do drużyny w Waszym mieście i rozpoczęcie zabawy z Ultimate.

Ps: Postanowiłam Wam pokazać Spodek z innej strony, wiedzieliście, że kryje w sobie tak ciekawą fakturę i konstrukcję? :)

gdalka

zdj./styl. – Milena Bekalarska

Pozdrawiam,

Dagmara Gdala

Wasze opinie

  1. Justyna Żak pisze:

    świetny zestaw, bardzo mi sie podoba:) ciekawy blog, obserwuje, będę zaglądać:D

  2. zawsze wydawało mi się, że spodek jest starszy ;d Pięknie wyglądasz w tej spódnicy! ;)

  3. drugie zdjęcie – wow!

  4. Kalina pisze:

    Spodek to fajna budowla, która na pierwszą myśl przywodzi Katowice ;)
    pięknie wyglądasz !