Śląscy projektanci – Polaquito

Dziś na naszym blogu goszczą dwie piękne Ślązaczki z Zabrza, a dokładnie siostry Aleksandra i Aneta, które tworzą markę Polaquito

Projektują one koszulki z motywami typowo ludowymi oraz narodowymi, a robią to w dość oryginalny i modny sposób. Cała kolekcja PLAQ wykonana jest z różnych materiałów, które łączy jedna wspólna cecha – promocja polskich miast. Dbałość o najdrobniejsze szczegóły przy wcinaniu kształtów z przeróżnych materiałów – folkowych, ludowych, tych z ciekawą fakturą, printem czy z naturalnych skór sprawia, że każdy projekt jest wyjątkowy.

Symbole, znaki, rzeźby które jednoznacznie kojarzą się z Polską to główny obiekt inspiracji wykorzystywany w projektach Polaquito. Największa motywacją dla dziewczyn jest przede wszystkich pozytywny odbiór ich działalności.

Zapraszamy na krótki wywiad z Polaquito :) 

SSL: Wymieńcie trzy skojarzenia związane ze Śląskiem.

Piękne czerwone kamienice, czarne złoto, niedzielny obiad (kluski śląskie, modra kapusta, rolada śląska, u nas jest co tydzień !) :)

Czego brakuje Wam na Śląsku ( kultura, miasto, społeczeństwo)?

Więcej słońca! A tak szczerze to rozwinęłybyśmy gałąź transportu, do niektórych miast wciąż ciężko dojechać, a w dni wolne jeździ mniej autobusów. A tak trochę abstrakcyjnie to wybudowałybyśmy metro pod całą aglomeracją śląska, aby można było dojechać w każde miejsce szybciej i sprawniej. Dobrym pomysłem byłaby też mapa co zwiedzić i gdzie na Śląsku.

Uważamy, że Śląsk potrzebuje więcej reklamy. Patrząc na naszą historię oraz ciężki przemysł, który był/jest jesteśmy kojarzeni jako województwo brudne i zanieczyszczone. Należałoby wprowadzić pewne modyfikacje, które zmieniłyby ten pogląd. Może więcej akcji typu „sprzątanie świata”, bądź zmuszenie mieszkańców miast to segregacji odpadów papier/plastik/szkło. Również proponujemy wybudować więcej parków rekreacyjnych i w ten sposób zachęcić wszystkich do ruchu i zdrowego trybu życia. 

Co sądzicie o śląskich ulicach pod kątem mody? Co chciałybyście zmienić?

Na pewno wprowadzilibyśmy więcej folkloru, więcej kwiatów, kolorów, więcej motywów związanych z naszym Śląskiem.

Nie chcemy aby Śląsk kojarzył się z szarym i burym miejscem. Niestety co raz bardziej na ulicach widać mode stonowaną, wykorzystującą tylko kolory ziemi. Być może jest to związane z tą porą roku (zimą), gdzie przez brak słońca ludzie nie za bardzo gustują w takich jaśniejszych kolorach i wolą nie wyróżniać się z tłumu. Ale to trzeba zmienić!

Poproszono Was o zaprojektowanie  w współczesnej wersji tradycyjnego stroju Ślązaczki, jakby on wyglądał?

Zastosowałybyśmy materiały lejące się, rzucające się w oczy, błyszczące takie jak wykorzystujemy do naszych złotych i srebrnych orzełków.

Pozdrawiam,

Anna Błotko
Silesia Street Look

Wasze opinie

  1. Anonymous pisze:

    super pomysł!

  2. Gratuluję Dziewczynom pomysłu! A koszulka z logo Katowic jest urzekająca <3

  3. Niula pisze:

    Świetne dziewczyny i świetny pomysł! Mam ich koszulkę i jestem bardzo zadowolona!

  4. Aurora pisze:

    Chcę taką śląską koszulkę! :))