Śląski projektant- Ela Chodorowska

 Silesia Fashion Look. Słyszeliście? Już za 9 dni na Śląsku odbędzie się pokaz najlepszych polskich, a przede wszystkim, w większości śląskich projektantów! Wśród nich, pojawi się bohaterka naszego dzisiejszego posta- Ela Chodorowska. 

Kim jest Ela? 

To absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Swoje projekty tworzy dla osób pewnych siebie i ceniących sobie oryginalność. Dotychczas miała okazję prezentować swoje kolekcje w showroom’ie w ramach Fashion Week Poland, gdzie z powodzeniem sprzedawała zaprojektowane przez siebie wzory.

Cechą charakterystyczną jej prac są geometryczne podziały, co wynika z fascynacji futuryzmem, kubizmem i współczesną architekturą. W swoich projektach bawi się kolorem, strukturą materiału, starając się wykorzystać jego właściwości: przeźroczystość, wzór, grubość tworząc geometryczne kompozycje. Modę traktuję jako odskocznie od nudnej rzeczywistości.

Jesteście ciekawi jak wygląda Śląsk i moda śląska okiem projektanta? Zapraszamy do wywiadu z Elą Chodorowską ;)
 DSC_0751

SSL: Wymień trzy skojarzenia związane ze Śląskiem.

Przede wszystkim Śląsk kojarzy mi się ze spokojem, ponieważ przez około 6 lat mieszkałam w innym regionie naszego kraju. Zawsze jak odwiedzałam moje rodzinne strony czułam, że wreszcie mogę odpocząć. Wydaje mi się, że ludzie na Śląsku żyją w zupełnie innym rytmie jak by tu czas wolniej płynął, a ludzie przez to byli mniej zestresowani.

Jednocześnie kojarzy mi się onzniesamowicie szybkim rozwojem, niejednokrotnie byłam zaskoczona przejeżdżając przez różne śląskie miasta jak dużo w nich się zmieniło na lepsze. Jak myślę o Śląsku również nasuwa mi się na myśl- gościnność i uczynność ludzi, którzy tu mieszkają  z tą cechą wielu moich znajomych kojarzy właśnie Ślązaków. 

Czego brakuje Ci na Śląsku ( kultura, miasto, społeczeństwo)?

Brakuje mi trochę odwagi. Ludzie tutaj są bardziej zdystansowani do tego co nowe. Mniej interesują się tym, co dzieje się wokół przez to trochę mam wrażenie jakby na Śląsku czas się zatrzymał. Chociaż niekoniecznie jest to wadą, ponieważ żyjemy w czasach, w których trwa ciągła pogoń za nowościami. Na Śląsku pielęgnuje się tradycję, co może być tym, co w jakiś sposób wyróżni Śląsk od innych regionów.  

DSC_5593

Co sądzisz o śląskich ulicach pod kątem mody? Co chciałabyś zmienić?  

To co mi przeszkadza jest raczej zjawiskiem, które można zaobserwować w całej Polsce, nie tylko na Śląsku. Przeszkadza mi wszechobecna szarość i zachowawczość w doborze stroju. Niewiele jest osób, które lubią zaszaleć z ubiorem, trochę poeksperymentować. Mając  zaplecze tak wielu młodych i zdolnych projektantów, nadal wolimy wybierać ubrania z sieciówek, upodabniając się do siebie.

Dlatego chciałabym, żeby ludzie chętniej wybierali mniej oczywistą i trudniejszą drogę w kreowaniu siebie. Myślę, że gdyby więcej osób ubierało się odważniej i ciekawiej byłoby o wiele weselej na ulicy i jakoś łatwiej byłoby nam się zmagać z codziennością. Według mnie moda jest właśnie odskocznią od tego wszystkiego, co szare i smutne. 

Skąd czerpiesz inspirację do swoich projektów?

Architektura jest dla mnie nieskończonym zbiorem inspiracji. Lubię w niej regularność, przejrzystość i podporządkowanie pewnym zasadom. Moją uwagę zawsze przykuwają geometryczne wzory, jasne i klarowne podziały, które lubię odnajdywać we wszystkim co widzę. Tak naprawdę architektoniczny charakter można odnaleźć wprawie wszystkim co nas otacza. Wystarczy trochę wyobraźni.  

DSC_4729 DSC_4585 DSC_5014

zdj. Zbigniew Olszyna

Pozdrawiam,
Dagmara

Wasze opinie

 1. d. pisze:

  Uwielbiam jej projekty!

  http://customlookink.blogspot.com/

 2. poziomka pisze:

  I can’t understand the post, but there are great garments here :)
  xoxo

 3. wow piękna sukienka! :)

 4. Panna P. pisze:

  Żakiecik z ostatniego zdjęcia jest cudowny!

 5. 3 stylizacje na końcu – genialne ♥

 6. anies pisze:

  Mam od Eli legginsy <3